>Ocak 2011 Hobi bahçesi

>Bahçede farenin verdiği zararlarla baş etmeye çalışırken, rutin işlerde yapılıyor. Çok sık arızalanan yüksek gerilim hattının tamiri ve bahçe iç tesisatı, su depo tank tahliye hatları vanalarının değişimi gibi işlerde yapılıyor.

Hatırı sayılır giderler bunlar. Aklımdayken yazayım; hastalık ve zararlılar bizim bahçeye uğrayınca tam uğruyor. Çevremizin bize faydası olmadığı gibi zararı çok fazla. Börtü böcek bu büyük alanda bizim yeşilliğin ve zehirsizliğin tadına bakıyor. Çok sayıda birden geliyorlar.

Kimi altıncı yılına giren bodur elma ağaçlarımıza fareler son günlerde çok zarar verdi.Arkadaşlarım 250 civarındaki ağacın kuruma riski taşıdığını epey bir miktarın bu sondan kurtulamayacağını söylüyor. Kesin bir tedavi söyleyen bilen yok, Bazen kadere teslim olunuyor.

Herşeye rağmen ümitli olmak devam etmek zorunluğu var. Yarın bordo yerine organik tarım sertifikalı bir ürün kullanacağız, toprak işleme işlerine yakında başlayacağız, çok geç gelen kış nedeniyle toplanamayan yapraklar toplanacak. Diğer işler yapılacak.

Son günlerde temin ettiğimiz bitkileride dikmeye başladık. Çok güzel kızılcıklarımız, yerel meyve fidanlarımız oldu. 3 Mart Mersin fuarınada gitmeyi düşnüyoruz, bu seyahatta bir miktarda b. elma fidanı almamız gerekecek, zarar görenlerin yerine.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Hobi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s