>Komposta dair herşey 1

>Epey bir zamandır kompostla ilgili bilgiler topluyorum, imkanlarım ölçüsünde de  uyguluyorum. KOMPOST etiketi altında bu hususta bilgiler bulacaksınız.

KOMPOST NEDİR ve NELERE DİKKAT ETMELİ ?

Kompost bitkisel ve hayvansal atıkların toprakta dogal olarak bulunan mikoorganizmalar tarafından kontrollu ve doğal bir yöntemle parcalanması yolu ile yapılır.

Doğal şartlarda toprakta bulunan kurtlar, böcekler vs gibi canlılar atıkların parcalanması işlemini yaparken kompost yapımında büyük parçalar sizler tarafından daha küçük parçacıklara ayrılarak yardımcı olunur.

Atıkların optimum büyüklüklere getirilmesinden sonra yine o toprakta bulunan Bakteri ve benzerleri bu organik maddeleri sararak kompost işlemini başlatır.

Kompost yapımı Aerobik yani oksijen gerektiren bir işlemdir. Kompostu yapan organizmalar oksijen ile birlikte Karbon, Azot; Fosfor ve Potasyumu kullanarak SU BUHARI üretirler. İşlem sonucu kalan Organik madde humuslu; ince yapılı; düşük nemli : zararsız ve toprak kokuludur.

Süreç zarfinda yeter miktarda ısı üretilmiş ise bu ısı sayesinde organik madde pathojen yani zararlı ot tohumlarını barındırmaz.

Kompost yapımında çıkan su buharı ve karbondioksit nedeniyle de Kompost yığını hacim ve ağırlık olarak yarı yarıya azalır. Bu da taşımada ; depolamada ve Toprağa uygulamada buyuk kolaylık sağlar. Kompost evinizin arkasında çukurlarda veya talebe göre çok büyük Ticari İşletmelerde yapılabilir.

Üretilen çöplerin ve hayvansal atıkların giderek artması ; tarımsal toprakların zayıflaması ve Orgaik Tarımın Yaygınlaşması paralelinde kompost yapımı da önemli bir organik atık yönetimi aracı haline gelmektedir.

Gençbilimden alıntılan aşağıdaki yazı faydalı ve pratik bilgiler içeriyor.

Bahçemizde Pratik Kompost Yapımı
Bahçe atıklarının doğal yolla çürütülerek organik maddece zengin bir ürüne dönüştürülmesine KOMPOST yapma ve bu ürüne de KOMPOST denir. Neden Kompost? Bahçenizde Kompost kullanarak * Daha az kimsayal gübre kullanırsınız, * Toprağınızın yapısını iyileştirirsiniz, böylece daha yumuşak ve su tutan gevşek bünyeli toprağa kavuşursunuz üstelik bedava olarak.

    * Bahçe atıklarını parayla attırmaktan  kurtulursunuz.
    * Kompost yaparak, doğayı ve yaşadığınız çevreyi kendi atıklarınız ile kirletmemiş olursunuz. Atıklarınızı değerlendirmiş olursunuz.
    * Kompost kullandığınızda Çiftlik gübresi kullanmanıza ciddi azalma sağlarsınız.

Kompost Nasıl Yapılır?
Sihirli Formül:
Kahverengiler + Yeşiller + Rutubet + Hava + Hacim = Kompost

Kahverengiler” kuru materyaldir ve karbon kaynağı olarak nitelenir.
    * Kuru yapraklar
    * Odun talaşı ve yongası
    * Saman
    * Kağıt karton atıkları
    * Budama atıkları
Yeşiller” taze materyaldir ve azot kaynağı olarak nitelenirler.
    * Kesilmiş taze çim
    * Sökülmüş hastalıksız yeşil aksamlı bahçe bitkileri
    * Yumurta kabukları
    * Kahve çay atıkları
    * Mutfaktan çıkan sebze meyve atıkları

Not: Azot kaynakları her zaman yeşil renkli olmak zorunda değildir.
Burada önemli olan çürümenin hızlı olması için bu materyalin boyutlarının küçük olması gereklidir. Çim biçildiği için zaten küçüktür ancak budama atıkları, kuru dalların yonga haline getirilmesi gerekir bunun için bir dal öğütücüsüne ihtiyacınız vardır, makaslanmış yeşil aksamlı bitkileriniz için makas ile doğramanız gereklidir. Şimdi bu kahverengiler ile yeşilleri  ne kadar kullanalım ki bunlar kompostlaşsınlar. Burada pratik olarak 2 kısım yeşil 1 kısım kahverengi iyi bir kompost yapar.

“Rutubet” yeşil ve kahverengiler kompostlaşırken nem isterler bu nemi vermemiz gerekir, bunun için   fıskiyeli hortum veya süzgeçli kova yardımı ile üzerlerini ıslatırız.
“Hava” kompostlaşma havalı ortamda olur bunun için ara sıra hazırladığımız yığını havalandırmamız gerekir, böylece çürüme hızlı olur.
“Hacim” İyi bir Kompostlaştırma için 1 x 1 m boyutundaki hacim iyi sonuç verir.

Şimdi bu bilgilerimizle kompost yapmaya başlıyabiliriz;
Önce kompost hacmimizi yapalım bunun için en ucuz materyal tahtadır, Bunun için;
    4 adet 8 x 8 x 100 cm
    32 adet 2,5 x 10 x 100 cm boyutlarında keresete alınır ve kompost sandığı hazırlanır. Bu sandığı kendiniz kolayca yapabilirsiniz.
Kompost sandığı içine 2 kısım yeşil ki ben bunun için kesilmiş taze çimi öneririm, 1 kısım kuru yaprak veya yonga haline getirilmiş dal parçalarını karıştırıp sandığa doldururuz. sandığın tümünü aynı anda doldurmak kompostlaştırmada gereklidir, böylece atıklar kısa zamanda kızışır ve kompostlaşma süreci başlatılır, ilk 15 günde sıcaklık 60 celsius’e ulaşır bu arada kompost yığını nemli tutulmalıdır, yığın ne çok ıslak ne de kuru olmalıdır,  bunu yığını elleyerek ıslaklığını kontrol edebililirsiniz. 15 gün sonra kızışma sonucu kompost hacminin küçüldüğünü fark edeceksiniz, bu anda yığın bir kerre dışarı alınıp karıştırılmalıdır karıştırma iyi bir havalandırmanın sağlanması için gereklidir. yığın tekrar sandığa yerleştirilir. Eksilen hacim için tekrar yükleme yapabilirsiniz.böylece 2-3 ay içinde kompostunuz hazırlanmış olur bunu bahçenize serebilir ve toprağınızın yapısını iyileştirmiş ve daha verimli bir yapıya kavuşturmuş olursunuz.

Aşağıda yetersiz sıcaklık nedeni ile olgunlaşması tamamlanmamış kompost yığının
göremektesiniz ama paniğe kapılmayın eğer ortama yeşil dediğimiz örneğin yeni kesilmiş çim ilave ederseniz kompostlaştırma sürecini tekrar başlatabilirsiniz.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bitki koruma, kollama içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s