>Kış çayı, ekinezya

>Bu kıymetli bitkilerin çayından da faydalanalım.
Tedarik edebileceginiz bir adres:
Fakültemiz Tarla Bitkileri Bölümünde yetiştirilen ve aşağıda isimleri belirtilen tıbbi ve aromatik bitkilerin orta boy poşetler içerisindeki fideleri 5 TL/adet’den satışa sunulmuştur. Arzu edenler Fakültemiz Döner Sermaye İşletmesinden satın alabilirler.

Ekinezya fidesi
Lavanta fidesi
Kekik fidesi
Adaçayı fidesi
Kantoron fidesi
Tıbbi nane fidesi
Isırgan fidesi
Fesleğen fidesi

http://www.ziraat.selcuk.edu.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=84:fakueltemizde-qtbbi-ve-aromatik-bitki-fidesiq-sat-yaplmaktadr&catid=34:duyurular

EKİNAZYA PATLAMASI

Malezya`da yetişen ve bağışıklık sistemine iyi gelip vücudu dinç tutan ekinazyayı Erdoğan bitki çayı olarak sürekli kullanıyor. Yoğun programı içinde Erdoğan`ın imdadına ekinazya koşuyor. Merve Zengin, bu bitkinin Başbakan`ın kullanmasından sonra popüler olduğunu belirterek, `Başbakan`ın bu bitkiyi kullanmasından sonra Türkiye`de adeta ekinazya patlaması oldu. Biz de bu bitkiyi Türkiye`de de yetiştirmeye karar verdik` dedi. Sarı kantoron sakinleştiriyor İşte, kesinlikle bir uzmana danışılmadan kullanılmaması gereken ve Tıbbi Bitkiler Bahçesi`nde bulunan bitkilerden bazıları: Sarı kantoron: Sakinleştirici. Yanık yaralarına karşı etkili ve mide ağrıları için de kullanılabiliyor. Tıbbi papatya: Özellikle dişler için kullanılıyor. Apselerin tedavisinde gargara yoluyla sökücü etkiye sahip. Yünlü yüksükotu: İçerdiği alkoloidler nedeniyle zehirli. Tedavi dozunda kullanılıyor. Kalp ritim bozukluklarını düzenliyor. Aynısafa: İyileşmesi güç yaraları bile tedavi ediyor. Çiçekleri zeytinyağında bekletiliyor, bu yağla yaralar pansuman ediliyor. (Akşam)

HER DERDE DEVA • Uludağ Üniversitesi(UÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma görevlisi Dr. Oya Kaçar, dünyada son zamanlarda tıbbi ve aromatik bitkilerin endüstriyel kullanımının hızla arttığını belirtti. Kaçar, bu bitkilerin sadece bitkisel ilaç sanayinde değil, aynı zamanda diğer endüstriyel sektörlerde de kullanım alanı bulduklarını belirterek, Türkiye`de bitkisel ilaç pazarının büyük bölümünün ithal ürünlerden meydana geldiğini, bu ürünler arasında da ekinazya preparatlarının önemli bir yeri bulunduğunu ifade etti.

Ekinazyanın genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu, iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanıldığını anlatan Kaçar, şunları kaydetti: `Bu amaçla tablet, kapsül, soft jel, gliserin ve alkol extraktı (özütü), tinktür, merhem, toz ve sprey halinde pazarlanmaktadır. Ekinazya bitki türleri Amerika yerlileri tarafından yüzyıllardan beri diş ağrısı, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, kuduz, yılan sokması, yara ve yanıklara karşı kullanılmıştır. Ekinazyanın en fazla üretiminin yapıldığı yer Kuzey Amerika olup Kuzeybatı Pasifik, Orta veBatı Kanada yeni üretim yerleri olarak önem taşımaktadır.“

Kaçar, bitkinin tıbbi bitki olarak değerlendirilen kısmının kökleri olduğuna dikkati çekerek, köklerdeki bazı bileşenlerin aynı zamanda az da olsa yaprak, gövde ve çiçekte de bulunduğunun yapılan kalite çalışmalarıyla belirlendiğini ve bitkinin toprak üstü aksamının bitkisel çay olarak kullanıldığını da vurguladı.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bu bitkiyi edinin içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s