>Meşe palamudu ekimi, meşe üretimi.

>

Yıllardır sonbaharda meşe palamutlarını toprakla buluşturuyoruz.
Aşagıda ekimi üretimiyle ilgili teknik bilgiyi okuyabilirsiniz. Bu yıl farklı 2 meşe palamutu edindim, ilk fırsatta onlarda toprakla buluşacaklar. İlk yıllarda yavaş büyümesi kendisini sağlama almasından ilk yıllar köklerini geliştirmesinden, o kadar uzun kökler yaparki.

Bazı yıllar binlercesini toprakla buluşturduk, artık yaşlandık 🙂 eskisi kadar çok palamut ekemiyoruz. Sonraki yıllarda ekilenleri gezip onları çimlenmiş, büyümüş gördükçe çok keyflendik.

Her yere dağa, taşa misalı boş yerlere meşe palamutu ektik, sizde ekin…

MEŞE ÜRETİMİ

Meşelerin meyvelerine palamut yada pelit denir. Meşe palamutları yarı küre biçiminde kadehler içerisinde bulunur. Meşe palamutları yontma taş devrinden bu yana insan ve hayvan gıdası olarak kullanılıyor. Meşeler iklim koşullarına bağlı olarak 2-4 yılda bir bol palamut verir ve palamutlar ileriki yıllara saklanamaz. Bu nedenle, meşe fidan üretiminde süreklilik söz konusu değildir.

Palamutlar sonbaharda mümkün olduğunca ağaçların başından toplanmalıdır. Erken dökülen tohumlar genelde kurtlu ve kötü niteliktedir. Tohum toplamada geç kalınması halinde; başta sincaplar, fareler gibi kemirgenlerle; keçiler, domuzlar, kargalar gibi diğer hayvanlarca tarafından hızla tüketilirler.
Meşe tohumlarının 1000 tane ağırlığı 2. ile 5 kğ arasında değişir.

Meşe palamutları toplamayı takiben 1-4 Cº suda 2-3 saat bekletildikten sonra pamarsol adlı ilaçla yada bakırlı bir ilaçla ilaçlanır ve hemen ekilir. Hemen ekilmeyecekse suda bekletme ve ilaçlamanın ardından, kumla karıştırılarak doğal ortamda katlamaya alınır ve geç kış yada erken bahar aylarında ekilir. Katlama esnasında tohumların çimlenmesinin bir sakıncası yoktur. Tohumlar çimlenmişse, ekimden önce kökünün üçte ikisi kopartılır.

Meşeler kazık kök sistemine sahip olduklarından çıplak köklü fidan yetiştirilmesi arzulanmaz. Derinliği en az 30 cm olan kaplara tohumlar 4-5 cm derinlikte, yatay olarak ekilir.

Ağaçlandırma çalışmalarında 1 yada 2 yaşlı tüplü yada kaplı, park bahçelerde 6-7 yaşlı kaplı fidanlar kullanılır. Doğal ortamda meşe tohumlarının düşmanı çok fazladır. Bu nedenle meşeler 3-4 yılda bir gerçekleşen bol tohum yıllarında yabani hayvanların yiyeceğinden daha fazla tohum üretir. Böylece doğal ormanlarda varlığını kolaylıkla devam ettirir. Bunun dışındaki çıplak alanlara, meşe tohumu doğrudan ekilerek orman kurma çalışmalarında mutlaka ciddi önlemler almak gerekir.

Aksi taktirde bizim ektiğimiz meşe tohumları ile beslenip semiren kemirgenler hızla ürer etrafta ne var ne yok tüketirler. Bu şekilde orman kurma çalışması yapayım derken, çoğu kez daha önceden elde edilmiş fidanlarında ortadan kalmasına neden olunur.

Doğal ortamdaki her uygulamada doğayı taklit etmek, meşenin, birbirini takip eden yıllarda neden tohum vermediklerini düşünmek gerekir. Eğer meşeler, birbirini takip eden yıllarda sürekli tohum verse idi, kemirgen varlığı hızla artar, bunun sonucu da tüm palamutları tüketildiği gibi, daha önceden gelen gençliklerde aşırı zarar görürdü.

Bu nedenle meşeler, 3-4 yıl boyunca tohum vermeyerek kemirgen varlığının en aza inmesini beklerler. Varlığı hızla azalmış olan kemirgenler, kuşlar (özellikle kargalar ve ağaç kakanlar) ve diğer hayvanlar bol tohum yıllarında yiyeceğinden fazla palamudu görünce onları, depolamak amacı ile oraya buraya saklarlar. O hayvanın ölümü, sakladığı yeri unutması yada götürürken düşürmesi sonucu meşe palamutları yeni yaşam alanlarına taşınmış olur. Meşe ormanlarında domuzlarında önemli işlevleri var, onlar, orman topraklarını işleyerek palamutlara uygun çimlenme ortamı sağlarlar.

Kaynak : H. Cemal Gültekin.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bitkiler, Hobi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to >Meşe palamudu ekimi, meşe üretimi.

  1. Geri bildirim: Bahçenin bitkileri 3 | kumpinari.com

  2. MEHMET ARI dedi ki:

    Tebrikler , Domuz hariç hayvanlara ateş etmeyen bir garip avcıydım , Köyün ekili alanlarına zarar verdikleri için sadece domuzlara ateş ederdim. Tüfekle ormanlarda dolaşmak çok hoşuma giderdi, gece gündüz benim için fark etmezdi. Dağlara veya ormanlara gündüz gidiyorsam , erik kayısı elma alıç ceviz , ahlat gibi meyvelerin , tohumlarını yanıma alır , alık bilmezse Halük bilir diye dağa taşa eker -dikerdim. İster tutsunlar ister tutmasınlar benim için hiç fark etmezdi.. Ormanın yüksek kesimlerinden topladığım çam kozalaklarını yıllarca aşağılardaki çıplak ve uygun alanlara taşıdım diktim . Bir zamanlar bom boş olan o alanlar , şimdi binlerce çam ağacıyla tıpkı süslü bir gelin gibi duruyor. Nüfus cüzdanım yaşlı, fakat enerjim yerinde , ama imkanlarım giderek azaldı .İmkanım olsa gene dikerim , Sorunlarımız çoğaldığı birazda köyden koptuğumuz için artık uğraşamıyorum. Kasım ayının başında bir ağaçtan 100 tane kadar çok güzel meşe palamudu topladım. Fırsatım olurda gidebilirsem, onları Ilgaz Dağının çıplak eteklerine dikeceğim . Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s