>İdeal toprak, ideal saksı harcı, toprağa dair…

>

Harç Hazırlamada Kullanılan Materyaller:

Toprak: Bitki toprağı katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerin karışımından meydana gelmiştir. Toprak, yapısal olarak organik ve inorganik maddeleri kapsamakta, organik kısmı hem canlı hem cansız organizmalardan oluşmaktadır. İnorganik maddeler kum ve kayaların fiziksel ve kimyasal etkileri sonucunda parçalanarak toprağın bir bölümünü meydana getirmektedir. Toprağın sıvı kısmında besin maddeleri ve su bulunmaktadır. Oksijen ve karbondioksit içeren toprağın gaz kısmı da bitkilerin büyümesi için çok önemlidir. Gaz kapsamı yeterli olan topraklarda bitki kökleri daha iyi gelişmekte ve aerobik mikroorganizmalar iyi çalışmaktadır. Toprak yapısında kum, silt ve kil belirli oranlarda bulunmalıdır. Toprağın bütün kütlesi içerisinde inorganik parçaların oranı, toprak biliminde, toprak bünyesi terimiyle ifade edilmektedir. Süs bitkileri yetiştirilip büyütülmesinde, bitki cins ve türlerine göre değişen farklı toprak bünyesine ihtiyaç duyarlar.
Kum: Kum çapları 0.05-2.00 mm olan kaya parçacıklarından oluşmaktadır. Kumun esas maddesi silistir. Büyüme ortamı olarak iyi havalanma ve drenaj şartlarını sağlar. Kum genellikle çeliklerin köklendirilmesinde, kaktüs ve sukulent bitkilerin büyüme ortamı olarak kullanılmasında ayrı önem arz eder.
Çiftlik Gübresi: Çiftlik gübresinde protein ve diğer nitrojenli bileşikler çok yüksektir. Bu nedenle bitkilere önemli ölçüde besin maddeleri sağlarlar. Uygulamaya hazır bir ton çiftlik gübresi ortalama 6 kg N,1.5 kg P ve 4.5 kg K sağlar. Ayrıca bitkiler için yeterli iz elementleri de ihtiva eder.
Turba: Turba, su bitkilerinin çeşitli olaylar sonucunda toprak ya da bataklıklar içerisinde kalarak parçalanması elde edilen materyaldir. Turbalar ham maddesine bağlı olarak parçalı, taneli ve lifli yapılarda olabilmektedir. Kuvvetli asit reaksiyon gösteren turbalar iç mekan bitkileri için ideal yetiştirme ortamı olarak kullanılmaktadır. Turbalar besin maddelerince yetersiz olmalarına karşın fazla miktarda su tutabilme özelliğine sahiptir. Büyüme ortamı olarak sadece turba kullanılmayıp genellikle diğer ortamlarla karışım yapılmalıdır.
Sfagnum Yosunu: Sfagnum papillosum ve S. palustre gibi bataklıkbitkilerinin kurutulması ve bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir büyütme ortamıdır. Sfagnum yosunları kendi ağırlıklarının 15-20 katı kadar su tutma özelliğine sahiptir. Materyalin mineral maddelerce yetersiz oluşları nedeniyle büyüme ortamı olarak kullanıldığında, ilave gübreleme yapılmalıdır.
Vermikulit: Büyüme ve köklendirme ortamı olarak kullanılan vermikulitin esas maddesi mikalı mineraldir. Su tutma özelliği çok yüksektir.

Perlit: Köklendirme ortamlarında en çok kullanılan perlit, volkanik orijinli bir maddedir. Süngerimsi bir yapıya sahip olan perlit, hafif tekstürlü ve bol gözeneklidir. Uygulanan bitki besin maddelerini absorbe ederek bitki emrine hazır tutar. Yetiştiricilikte geniş kullanım alanlarına sahiptir. Türkiye’de çok geniş perlit yatakları vardır. Bu nedenle bol ve ucuz olarak temin edilebilir.
Torf: bataklık alanlarda bitki ve hayvan kalıntılarından üç bin yıl ile on bin yıl arasında oluşan organik maddedir.
Kompost: Çeşitli bitkisel ve hayvansal atıkların belirli bir metoda göre çürütülmesi ile elde edilen kompo
st değerli bir yetiştirme ortamıdır.

Yaprak Kompostu: Yaprak kompostları iç mekan bitkileri için büyüme ortamı olarak ayrı bir öneme sahiptir. Kompost yapılırken genellikle yaprak kullanılmasına karşın ince öğütülmüş dal ve sürgünlerde kompostta yer almalıdır.
Öğütülmüş Ağaç Kabukları: Marangozhane yan ürünlerinin belirli oranlarda nemlendirilmesi ve olgunlaştırılmasıyla elde edilen bitki büyüme ortamlarıdır.


NOT: Bitkinizi yalnız hazır satılan torfa dikmeyiniz, hem besin hem su tutma yönünden sorunlar yaşarsınız.İdeal saksı harçları.


Bitki türünüze göre saksınızdaki toprak karışımları :

Pratikte En Çok Kullanılan Bazı Toprak Karışımları

Köklenmiş Çelikler ve Fideler İçin.
1 kısım kum
1 kısım tınlı toprak
1 kısım turba veya yaprak kompostu

Salon ve Saksı Bitkileri İçin1 kısım kum
2 kısım tınlı toprak
1 kısım turba veya yaprak kompostu
½ kısım iyi yanmış sığır gübresi

Asit Karakterli Topraklarda Yetişen Bitkiler İçin2 kısım kum
2 kısım tınlı toprak
2 kısım turba
1 kısım yaprak kompostu
½ kısım yanmış ahır gübresi

Su İhtiyacı Az Olan Bitkiler İçin4 kısım tınlı toprak
3 kısım turba yada orman altı toprağı
2 kısım kum
1 kısım çakıl

Su İhtiyacı Çok Olan Bitkiler İçin
4 kısım turba
2 kısım kum
1 kısım tınlı toprak
½ kısım iyi yanmış sığır gübresi
½ kısım Sfagnum yosunu

İyi bir yetişme ortamı hazırlanması için aşağıdaki özellikler göz önünde tutulmalıdır.

* Ortam gözenekli ve iyi drenaj özelliğine sahip olmalıdır. Sulama aralıklarında bitki için yeterli rutubet tutulabilmelidir.
* Çözülebilen tuzlar nispeten düşük düzeyde olmalıdır. Fakat bitki gelişmesi için yeterli element ilavesi ve değişme kapasitesi özelliğine sahip olmalıdır.
* Her bitki için standart su ve ticari gübreleme programının yapılabilmesi için hazırlanan her yetişme ortam yığınının iyi karışmış ve karışım oranlarının bellirli olması gereklidir.
* Ortam, toprak hastalıkları, zararlılar, nematod ve yabancı ot tohumları ile bulaşık olmamalıdır.
* Dezenfeksiyon sonucunda bozulmamalıdır.

Kaynak : Alata.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bitki koruma, kollama içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s