Amasya misket elması, hemde hakikisi…

>Amasya misket elmasını, koruyan, geliştiren, üretenlere, yani çalışanlara ülkesini, doğasını sevenlere teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.
Onlar tebrikleri hakediyor… 🙂

Amasya Elması Ülkemizin en önemli yerli elma çeşididir. Bu çeşidin üstün kaliteli, kırmızı renkli, kendine özgü hoş kokulu ve sert- beyaz etli, adi muhafaza koşullarında bile uzun süre dayanabilmesi gibi olumlu özelliklerine karşın, çok değişik tiplerinin bulunması, meyve periyodisitesi göstermesi gibi olumsuz özellikleri de vardır.

Bu proje ile Amasya Elmasının ıslahı amaçlanmıştır. Bu çalışmada Amasya Elması üretimindeki gerilemenin durdurulması ve üreticiler için tekrar cazip hale gelmesi için bu çeşidin olumlu özellikleri korunarak üretici ve tüketici için dezavantaj olan unsurların giderilmesine çalışılmaktadır. Çalışmanın 1. dilimi sonucunda elde edilen olan 27 tip 2001 yılında gen kaynağı olarak muhafazaya alınmıştır. Ayrıca çalışmada yer alan 05 AE 32 tipi orijinal Amasya Elması tipi olarak tescil edilmiştir.

2008 yılında Samsun ve Amasya lokasyonlarında denemelerin normal bakım işlemleri yapılmış, vejetasyon dönemi boyunca fenolojik gözlemleri alınmıştır. Hasat döneminde alınan verim değerleri, meyveler üzerinde yapılan pomolojik ve teknolojik analizler istatistiki analize tabi tutulmuş ve farklılıklar ortaya konmuştur. 2008 yılında “klon seleksiyonu” parselinde bulunan 27 klonun hepsinden verim alınmıştır. Verim değerleri 17,33 kg/ağaç (05 AE 26) ile 4,67 kg/ağaç (05 AE 21) arasında, ortalama meyve ağırlıkları da 186 g (05 AE 279 ile 99 g (60 AE 15) arasında değişmiştir.  Anaçların verim üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Buna göre MM 106 anacı ağaç başı verime (10,60 kg/ağaç), M9 anacı gövde kesit alanına düşen verim (114 g/ cm2) en olumlu katkıyı yapmıştır.
56 anaç/çeşit kombinasyonu arasındaki verim farklılıkları da önemli çıkmıştır. Buna göre 05 AE 21 / M 26 kombinasyonu 24,66 kg/ağaç ve 210 g/cm2 verim değerleri ile 2008 yılındaki en verimli kombinasyon olmuştur. 60 AE 12 / MM 109 kombinasyonu ise ağaç başına 1,66 kg ve gövde kesit alanına 12,19 g/cm² verim değerleri ile son sırayı almıştır. 05 AE 13 / M26 kombinasyonundan  en ağır (177 g),    Kaşel 31/ MM 106 kombinasyonundan en hafif  (90 g) meyve ağırlığı değerleri alınmıştır.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Yerli kiymetlerimiz içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Amasya misket elması, hemde hakikisi…

 1. Eski elmalardan meyve boyutu küçük olan mis gibi kokulu Misket elması fidanı arıyorum.
  Tek bir tane fidan istiyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  • kumpınarı dedi ki:

   Yazının altında ulaşacağınız adresler var, Temas kurun edinebilirsiniz.

   Başka yerlerde, fidancılarda aramayın.

   Piyasada ”kabak” tabir edilen Amasya elması satılır, gerçek kokulu misket verimsizlik nedeniyle terkedilmişti, artık verimli anaçlar üstünde yetiştirilmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s