>Şerifin İcadı, Kağızman'ın Uzun Elması

>

UZUN ELMA: Kağızman’ın çoğu illerde ve ilçelerde tanınan bir meyvesi de Uzun Elma’dır. Bu elmayı Nahçivan taraflarından muhacir olarak Kağızman’a gelen Selesker Şerif icat edip aşıladığı için “Şerif’in Elması” olarak da bilinmektedir.
Uzun Elma’nın ağacı Kavak misali uzundur. Elmaları da yumurtadan daha uzundur. Hasat ayı Ekim’de yapılmaktadır. Bu elma Nisan ayının sonuna kadar dayanıklıdır


Kağızman elması olan Uzun elma pazardaki yerini aldı. Kağızman Belediye Başkanı Osman Nihat Yüce, Bu elmanın en büyük özelliği sadece Kağızman topraklarında yetişmesidir dedi.

Kağızman pazarında uzun elma satan Sahabettin Karadağ, “Uzun elma Kağızman’a özgü bir elmadır. Bir tarafı beyaz bir tarafı kırmızıdır. Başka bir yerde yetişmiyor. Iğdır’da denediler ama yetişmedi. Sadece Kağızman’da yetişiyor. Kağızman’a özgü. Çok meşhur olan uzun elma, hafif ekşi lezzetli suyu bol bir elmadır. İsviçre’ye kadar tohumu giden bu elma orada da yetişmedi. Genelde Türk doktorları bu elmayı keşfetmişler. Bu elma Türkiye’nin dört bir yanındaki doktorlara sipariş üzerine ulaşıyor. Elmanın büyük bir bölümünü Kağızman ve çevresinde satıyoruz” diye konuştu.

Kağızman Belediye Başkanı Osman Nihat Yüce, “Bu elmanın en büyük özelliği sadece Kağızman topraklarında yetişmesidir. Türkiye’den yurtdışında aşılanmak istendi. Ama uzun elma elde edemediler. Kağızman uzun elmasının reklama ihtiyacı var Türkiye topraklarındaki her vatandaş bu nimetten yararlanmalıdır. Uzun elma çok suludur. Lezzeti hiçbir elmada bulunmamaktadır. Ekim ayının ilk haftasında toplanmaya başlanan uzun elma yurtdışına kadar gidebilecek bir dayanıklılığa sahiptir” şeklinde konuştu.

UZUN ELMANIN MUCİDİ: SELESKER ŞERİF YILDIZ 


1864 yılında doğup 1939 yılında vefat eden Selesker Şerif Yıldız, Azerbaycan’dan muhacir olarak gelip Kağızman’a yerleşir. Uzun elmanın ve son yıllarda tükenmekte olan Taş elmanın aşısını Kağızman’a getirerek bu iki elmayı icat eder. Kağızman Ali Ataman Caddesi’ndeki Selesker Sokağı’ndaki kendi bahçesinde uzun elmayı ve taş elmayı yetiştirir. Bu elma çeşitlerini Kağızman’ın bütün bahçelerine aşılayarak yetiştirir. Bundan dolayı Kağızman halkı bu elmayı ‘Şerifin İcadı’, ‘Selesker Şerifin elması’ diye de adlandırırlar.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Yerli kiymetlerimiz içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to >Şerifin İcadı, Kağızman'ın Uzun Elması

  1. aynur dedi ki:

    Slm.Sizin uzun elma dediyiniz meyve Azerbaycanin butun rayonlarinda muxtelif sortlarda yetisir.Demir elma dediyinize bizde Kizil Ahmedi deyerler

  2. kumpınarı dedi ki:

    Teşekkürler…

    Yerli türlerimize çok önem veriyorum, ülkenin her yanı yabancı kültür çeşidi meyvelerle doldu. Bitkilerde her tür ve çeşitte olsun, buna karşı değilim, yeter ki yerli türlere gereken önem verilsin, yok olmasınlar….
    Demir elmayı buldum, bir kaç gün sonra elimde olacak, uzun elmayı halen arıyorum, bir kaç satıcı var ama türün doğruluğuna pek güvenemiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s