>Deniz üzümü, Yalancı iğde, bu bitkiyi edinin

>
Botanik Özellikleri, Çatallı dalları dikenli 6 metreye kadar boylanabilen bir çalı veya ağaç formundadır. Yaprakları mızraksı 5-7 cm uzunluğundadır. Dar şerit halindeki yaprakları kısa saplı ve sürgünlerle almaçlı olarak dizilmiştir. Az sayıda pullarla örtülmüş olan tomurcukları küçük ve yuvarlak bir yapıya sahiptir. Sürgün ve tomurcukları gümüşi ve bronz renkli pulsu tüylerle örtülüdür. Sürgünleri oldukça ince, pulsu tüylerinin ortası koyu renkli, çiçek tomurcukları ise daha büyük ve çok sayıda pullu, diğer tomurcuklar ise daha küçük ve az sayıda pulludur, pulları beyaz renklidir. Çiçekleri Mart-Nisan aylarında yapraklanmadan önce görülür. Erkek çiçekleri sapsız, çanak yapraklarının dış yüzeyi tüylüdür.

Doğal Yayılışı, Hippophae cinsinin Avrupa ve Asyada doğal yayılış gösteren Hippophae rhamnoides ve H. salicifolia adında iki türü vardır. Avrupadan Çine kadar uzanan doğal bir yayılış alanı vardır. Ülkemizde 2000 m. ve daha fazla yükseltilere kadar doğal yayılış alanına sahiptir. Özellikle Karadeniz sahilerinde, nehir ağızlarındaki kumlu yerlerde, örneğin Ordu, Giresun, Trabzon yörelerinde, Kayseri-Maraş arasında hatta Erzurumda da bulunmaktadır.

Ekolojik İstekleri, Işık isteği yüksek olan Yalancı İğdenin verimli topraklara kıyasla fakir topraklar üzerinde ağaç formunda boylanmasından ziyade, daha yaygın bir form sergilemektedir. Taşlık, kayalık, meyilli ve güneşli bakılara kolay uyum sağlar. Deniz rüzgarı ve tuzlu su etkilerine karşı dayanıklııdır. Fakir topraklar üzerinde zengin topraklardaki gibi hızlı geliştiği gözlemlenmiştir. Yalancı İğde -45 derece soğuğa ve + 43 derece sıcağa dayanabilmektedir.

Meyve Özellikleri, Yüksekliğe bağlı olarak Eylül ayı ortalarında olgunlaşan Yalancı İğde meyveleri oval 6-10 mm uzunlukta ve 4-6 mm çapında Portakal ile sarımtrak arasında renkte olmaktadır. Tohumu eliptik, diktörtgensi-mızraksı yapıda ve bazende düz olmaktadır. Meyveler Eylül-Ekim arasında olgunlaşmaktadır. Portakal kırmıızmsı renkte parlayan meyveler ağaçlardan makasla kesilerek hasat edilmektedir.

Türün kollektif-Kültürel yararları, Yalancı İğde hızlı bir şekilde yoğun bir kök sistemi geliştirdiğinden arazihi ıslahanı ve toprak erozyonunu önlemede ideal bir bitkidir. Yalancı İğde havanın serbest azotunu köklerinde bağlayan kök sistemi ile karakterize etmektedir.

Yalancı İğde bitkisinin tıptaki kullanım alanı, Meyveleri karbonhidratlar, protein, organik ve aminoasitler ve vitaminler bakımından zengindir. Yalancı İğde meyvesinde C vitamini ( 100-300 mg/ 100 gr arasında ) Çilek, Kivi, Portakal, Domates, Havuç ve Alıçtan daha yüksek düzeyde bulunmaktadır. Yalancı İğde aynı zamanda yüksek protein içeriği bakımından özellikle globulins ve albumin ve linoleik ve linolenik asitler gibi yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu meyvelerinin E vitamini içeriği ( 202.9 mg/ 100 g meyve ) bakımından buğday, mısır ve soya fasulyesinden daha yüksek düzeyde bulunmaktadır. Yalancı İğdenin tıp alanındaki ilk kullanımı 1950 yılında Rusyada başlamıştır. 1977 yılında Rusyada ve Çinde yapılan klinik denemeler ile Yalancı İğde meyve yağının eczacılıkta kullanımı resmileşmiştir. Yalancı İğde doku yenilemelerini destekler, ağrıyı dindirmeye yardımcı olur. Yalancı İğde yağı aynı zamanda ağız, rektum ve vaginal salgıları ile, radyasyon zararı, yanıklar, gastrik ülserler, deri egzamaları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Asya ve Avrupada Yalancı İğde den elde edilen 10 dan fazla ilacın, sıvı, toz, pastil ve hap gibi çeşitli formları mevcuttur. Kozmetikte ise Yalancı İğde tohumundan yüz kremi yapılmaktadır. Asya ve Avrupada Yalancı İğdenin yapraklarından çok sayıda , örneğin çay gibi ürünlerin elde ettiği meyvelerinden de reçel ve içki , yapraklarından hayvan yemi, kağıt hamuru ve tohum posası üretilmektedir.

KAYNAK : Mikail ÖZDEMİR

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bu bitkiyi edinin içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to >Deniz üzümü, Yalancı iğde, bu bitkiyi edinin

  1. Aliye Aras Perk dedi ki:

    Yalanci igde
    Bu bitkiyi tanıtmaya çalışmak cok guzel, ama koyduğunuz resimler bu bitkiye ait degil, ve yazdığınız yazıların bir kısımda olduğu gibi bana ait, benim cümlelerim. Muhtemelen bu bitki hakkındaki seminerlerimden birini dinlemiştiniz, keske resimlerinde doğru koysaydınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s