>Elma

>Maurice Mesegue, 14 Aralık 1921’de doğdu. Bir köyü olan babasından bitkiler ve çiçeklerden yararlanarak çeşitli hastalıkları iyileştirmeyi öğrendi. Müzikol dünyasının ünlü adı Mistingett, eski Fransa Başbakanlarından Edouard Herriot, Churchill, ressam Uttilo, yazar Jean Cocteau, son Papalardan biri, kralllar ve prenslerin hastalıklarını geçirdi. Kanseri ve ancak cerrahinin çözümleyebileceği rahatsızlıkları geçrimek gibi bir iddiası olması, bu yolda ün yapmaya kalkışan şarlatanlarla mücadele etti. Tıbbın bazen aciz kaldığı müzmin rahatsızlıkları, el ve ayak banyolarıyla geçirmeyi başardığı tespit edildi. Bugün Fransa’nın üç üyük kentinde muayenesi olan Messegue, ülkesinin en çok kazanan elli kişisi arasındadır. Sık sık tekrarladığı şey de; “Hastalıklar değil, hastalar vardır” sözüdür. İNSANLAR VE BİTKİLER adlı eserinde, çocukluk yıllarından başlayarak hayatını, çektiği sıkıntıları, tanıdığı ve tedavi ettiği ünlü kişilerden ne gibi ilaçlar yapılabileceğini anlatmaktadır. Yayınlandığı bütün ülkelerde büyük ilgi gören ve satış rekorları kıran İNSANLAR VE BİTKİLER çağımızın en ilginç belgelerinden biridir.

Hayat Veren Şifalı Otlar (Maurıce MESSEGUE), yazarı hakkında kitabında yukardakiler yazılmış. Bitkiler ve faydaları üzerine pekçok kitabı ve makalesi olan yazar şöyle demiş; Eğer bir tek ağacınız olacaksa, onun elma ağacı olmasını tercih edin.


MEYVELERİN SULTANI ELMA!

Elmanın, Ülkemizde golden, starking, misket, Amasya, gala, Gümüşhane, Niğde ve ferik gibi birçok çeşidi vardır. Dünyâda ise 5 binden fazla türü bulunmaktadır.
Tazesiyle kurusundan; elma çayı, komposto, marmelat, pekmez, reçel, sirke gibi bir çok şekilde faydalanılmaktadır.

ELMANIN BESİN DEĞERLERİ:
Orta boy bir elma (100 gr) 50 kaloridir. Su 85.6 gr, protein 0.2 gr, yağ 0.3 gr, şeker 10 gr, lif 2 gr, potasyum 127 mgr, fosfor 13 mgr, magnezyum 8 mgr, kalsiyum 7 mgr, kükürt 4 mgr, sodyum 2 mgr bulunur. Ayrıca A, B1, B2, PP, B5, B6, C, E vitaminleriyle çinko, iyot, kobalt, klor, silisyum ve çeşitli organik asitler mevcuttur.

ELMA KALBİ KORUR!
Meyvelerin sultanı diye bilinen elma birçok derde deva olduğu gibi, kalbe de çok iyi gelir. Çünkü, elma kandaki kolesterol oranını düşürür. Dalağın kan yapmasını sağlar. Çalışırken devamlı olarak oturanlara, şişmanlara, kanı fazla koyu olanlara elma son derece faydalıdır.
Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde emilir. Elmada her ikisi de olduğundan demir eksikliğine bağlı kansızlıkta faydalıdır.
Kan şekerini düşürür! Elma, şeker hastalarının ve kan şekerinin yükselmesini istemeyen kişilerin tercih etmesi gereken ilk meyvedir. Meyve şekeri (früktoz) ihtiva ettiği için kan şekerini yükseltmez. Elma tansiyonu da düşürür. Yine elmanın güzel kokusu sâyesinde sinirler gevşer, insan rahatlar ve böylece tansiyon da düşer.
Zayıflamak için ideal elma kandaki şekeri geçici olarak yükselttiği ve pektinler mideye doygunluk verdiğinden kendimizi tok hissederiz. Eğer diyet yapıyorsak, bu yüzden bol-bol elma yememizde fayda vardır. Böylece hem kilo vermiş, hem de
sağlıklı kalmış oluruz. Elma, kısacası zayıflamak için mükemmel bir meyvedir.

ELMA NEFESİ RAHATLATIR!
İngiliz tıp dergisi Thorax”da yayınlanan bir çalışma, haftada en az beş elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir. Veyâ, her gün bir elma yiyenlerin, hiç elma yemeyenlerden daha fazla nefes verebildikleri anlaşılmaktadır.
Bol tâze meyve, özellikle elma yemekle akciğer kapasitesi artmaktadır. Yani daha sağlıklı olmak için elma yemek gereklidir.
Günde bir elma sindirimi kolay, bol C vitamini ihtivâ eden (özellikle kabuklu yenildiğinde) ve şeker hastalarına bile tavsiye edilen düşük kalorili bir meyvedir.
İngiltere”deki Milli Kanser ve Tıp Araştırma Merkezi”nin, her gün elma yeme alışkanlığı olan 2 bin kişiyi kapsayan ve 77 yıl süren araştırması, elmanın (yanı sıra taze meyvenin) önemli faydasını gözler önüne sermiştir. British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, her gün başta elma olmak üzere taze meyve yeme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı bulunmayanlara oranla yüzde otuziki daha az gerçekleşmektedir.
Her gün bir elma yemek, ayrıca kalp krizi riskini yüzde 24 oranında düşürmektedir. Gene elma yüksek tansiyon, adale ağrıları, böbrek taşlarına karşı birebir gelir. İdrar yollarını açar, gastrit ve ülseri iyileştirir. Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamak gibi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası çok iyi bir şekilde temizlenir.
Yatmadan önce yenirse dişlerin beyaz kalmasını sağlaması yanında, yatıştırıcı etkisinden dolayı uykuyu kolaylaştırır, baş ağrısına iyi gelir.
Protein, vitamin ve doğal kimyasallar sâyesinde sindirime yardımcı olur ve kolaylaştırır. Bağırsak sorunu çeken kişiler için dengeleyici ve normalleştirici bir besindir. Kabızlık sorunu olanlara çok faydalıdır. Bağırsak kanserlerini önleyici etkisi vardır.
İçindeki C vitamini ve pektin her derde devâdır. Kolesterolü düşürür, sindirim sistemini düzenler, idrar yollarındaki problemlere yardımcı olur. Elma kürü yapmakla gut, böbrek, mesâne hastalıkları ve hemoroitte şifa elde edilir.

ELMA YEMEK İÇİN SEKİZ SEBEP:
1- Sabahları hiçbir şey yemeden önce elma yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar. 2- Isırarak ve kabuğuyla yenirse dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.
3- Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar.
4- Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.
5- Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.
6- Kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.
7- Bal ekleyerek pişirildiğinde enerji verir.
8- Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, özellikle rejim yapanların tatlı yeme arzusunu giderir.

ELMANIN ÖZELLİKLERİ:
1 – İçinde bulunan mineral tuzlar sâyesinde idrar sökücü ve kanı temizleyici özelliği vardır. Ayrıca ürik asite ve romatizmalara karşı güçlendiricidir.
2 – Vitaminler ve mineral tuzlar aynı zamanda enerji ve tâzelik verir.
3 – A vitamininin varlığı solunum yollarını, sinir sistemini, kan damarlarını ve cildi sağlıklı tutar.
4 – Organik asitler sâyesinde hem midenin çalışma düzeni hızlanır, hem de gastrite karşı mücâdele verilir.
5 – İçindeki kükürt ve tanin sâyesinde dezenfektandır ve bakterilere karşı korur.
6 – Sindirimi kolaylaştırdığı gibi kalbi de güçlendirir.
Kaynaklar : Vikipedi, İl tarım md. web siteleri.

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bitkiler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s