>Bizde Goji berry yetiştiriyoruz.

>

Günümüzün en popüler bitkilerinden biri; Goji berry (Lycium barbarum) Kurt Üzümü

Önce bitki hakkında kısa bilgi :

Bilgi kaynağı : http://www.ibreliler.com/V2/uzumsu-bitkiler/784-lycium-barbarum-mutluluk-meyvesi-goji-berry.html

Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet’te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptığı ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Goji, Tibet’te kolesterolu ve kan basıncını düşürmek için kullanılır, ve kanı temizler. Goji meyvelerinin, göz problemlerinin tedavisinde faydalı var, kırmızı noktalar, sedef hastalığı, alerjiler, uykusuzluk, kronik karaciğer hastalığı, şeker hastalığı ve tüberkülozun gelişimini engeller. Goji meyveleri, Tibet’in insanları tarafından ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.

Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı bir yabanmersini ve bir kirazın arasında goji bitkisinin sağlığımıza çok, faydası olduğu için. hiç bir parçası atılmaz ve, kullanılabilir, Parlak kırmızı meyve, lezzetli tazedir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır
Kurutulan Goji , bir kuru üzüm olarak aynı önemli bir besindir. goji, hasırlara serilir, ve kurutulur

Gojinin şaşırtıcı, yararlı özelliklerin bir kısmı;
1.(Arı poleninden altı kere daha yüksek) 19 amino asiti içer, yaşam için gerekli olan protein-kapsayan bütünüyle sekiz ayrı yapı taşı vardır.
2. 21 iz mineralini içer, germaniumu kapsar, bir anti-kanser iz minerali nadiren, yiyeceklerde bulunur.
3. Bu küçük yumuşak meyvelerde, 13% protein vardır, kepekli buğdaydan daha yüksektir!
4. Antioxidant carotenoidsin tam bir tayfını içer, (Düzenli havuçlardan daha iyi bir kaynak) betayı caroteneye kapsar ve Zeaxanthin (Gözleri korur). Goji küçük yumuşak meyveleri, bütün bilinmiş yiyeceklerin en zengin carotenoids kaynağıdır. dünyada en yüksek antioxidant yiyeceklerinden biridir.
5. 1 gramında portakaldan yüzlerce kat c vitamini içerir.
6. B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.
7. Vitamini E’e (Çok nadiren meyvelerde bulunur, tahıl ve tohumlarda sadece) %8 içerir. Beta Sitosterol’a içerir, anti-alevlendirici bir ajan. Sitosterolun hem de, kolesterolü düşürdüğü beta, ve oldu, cinsel iktidarsızlık ve serilmiş büyütmeye davranırdı.
9. Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.
10. Cyperone’yi içerir, kalp ve kan basıncına faydası olan, adetle ilgili rahatsızlığı hafifleten bir sesquiterpene, ve boyunla ilgili kanserin davranışında kullanıldı.
11. Solavetivone, güçlü bir anti fungal ve anti-bakterilerle ilgili bileşiği içer.
12. Physalin’i içer, löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşik. O, splenici normal ve tümör-yön farelerinde doğal katil hücre faaliyetine artırmak gösterildi, geniş tayfla anti-kanser, sonuçlandırır.
O hem de, karaciğer iltihabı b.-13 için davranışta kullanıldı. Karaciğer tarafından Choline’yi üretmek için kullanılan Betaine’yi içer, sinirliliği sakinleştiren, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren, ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşik. Betaine hem de, vücudun enerji tepkilerinde methyl gruplarını sağlar, ve homocysteinenin düzeylerini azaltmaya yardım edebilir, kalp hastalığında başlıca bir risk faktörü. O hem de, DNA’i korur

About kumpınarı

Bitkiler, gezi, doğa, arılar, doğal yaşam, üretim... Zehirsiz yiyecekler...
Bu yazı Bu bitkiyi edinin içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to >Bizde Goji berry yetiştiriyoruz.

 1. alanyapda dedi ki:

  >merhabalar kumpınarısitenizi tesadüfen goji berry hakkında bilgi ararken İBRELİLER sitesinde rastladım ve aynı zamanda üye oldum yine goji berry nedir nasıl yetiştirilir derken sizin blog adresinize ulaştım ve goji berry hakkındaki geniş acıklayıcı bilgileri okuduktan sonra size teşekkürü borç bildim.blog'u incelemem sırasında sizinle ortak bir noktada pembe domates yetiştirdiğimizi gördüm.Bende naçizane terasta pembe domates, kavun, karpuz ve salatalık cekirdekten biber,ise pazarda köylüden aldığım fidelerle yetiştiriyorum ve sadece hayvansal gübre kullandım.biberlerden yemeye başladık geriside gelir inşallah.şimdi ise goji berry yetiştirmeyi düşünüyorum ve elimdeki tohumları sizin rehberliğinizde yetiştirmeye calışacağım hayırlısıyla Bol hasatlı günler dileği ile Alanyadan selamlar

 2. alanyapda dedi ki:

  merhabalar kumpınarı
  sitenizi tesadüfen goji berry hakkında bilgi ararken İBRELİLER sitesinde rastladım ve aynı zamanda üye oldum yine goji berry nedir nasıl yetiştirilir derken sizin blog adresinize ulaştım ve goji berry hakkındaki geniş acıklayıcı bilgileri okuduktan sonra size teşekkürü borç bildim.blog'u incelemem sırasında sizinle ortak bir noktada pembe domates yetiştirdiğimizi gördüm.
  Bende naçizane terasta pembe domates, kavun, karpuz ve salatalık cekirdekten biber,ise pazarda köylüden aldığım fidelerle yetiştiriyorum ve sadece hayvansal gübre kullandım.biberlerden yemeye başladık geriside gelir inşallah.şimdi ise goji berry yetiştirmeyi düşünüyorum ve elimdeki tohumları sizin rehberliğinizde yetiştirmeye calışacağım hayırlısıyla
  Bol hasatlı günler dileği ile
  Alanyadan selamlar

 3. >Teşekkürler.Yararlı olabimek, paylaşmak memnuniyet verici, goji beryy yetiştirilmeyi, üzerinde tartışılmayı hakeden bitki.Tohumlarınızı çimlendirip, bitkinizi büyütüp, sağlıkla tüketirsiniz işallah.Domatesler, onları tohumdan fide haline getirmek sonra meyvelerini tüketmek çok keyfli :)Siz bunu iyi biliyorsunuz. Pekçok arkadaşlarıma hem tohum hemde fide dağıttım, onlarda bu tadı, lezzeti tatdılar. Bu yıl farklı birkaç domates daha (geleneksel) deniyoruz, lezzet testinden geçenler çoğaltılıp, paylaşılacak.Sizede bol hasatlar, sağlıklar.

 4. Teşekkürler.
  Yararlı olabimek, paylaşmak memnuniyet verici, goji beryy yetiştirilmeyi, üzerinde tartışılmayı hakeden bitki.
  Tohumlarınızı çimlendirip, bitkinizi büyütüp, sağlıkla tüketirsiniz işallah.
  Domatesler, onları tohumdan fide haline getirmek sonra meyvelerini tüketmek çok keyfli 🙂
  Siz bunu iyi biliyorsunuz. Pekçok arkadaşlarıma hem tohum hemde fide dağıttım, onlarda bu tadı, lezzeti tatdılar. Bu yıl farklı birkaç domates daha (geleneksel) deniyoruz, lezzet testinden geçenler çoğaltılıp, paylaşılacak.
  Sizede bol hasatlar, sağlıklar.

 5. >Aşagıdaki adres ihtiyacınızı karşılayabilir.http://www.ibreliler.com/V2/takas-bolumu/

 6. Aşagıdaki adres ihtiyacınızı karşılayabilir.

  http://www.ibreliler.com/V2/takas-bolumu/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s